2. a osztály
2024. október 14-én, egy igazán szép, napsütéses őszi délelőtt, iskolánkat elhagyva a Winkler Lajos Gyógyszertár felé vettük utunkat. Igen kíváncsian és érdeklődve vártuk, hogy vajon mit fogunk látni, milyen érdekes dologban lesz részünk.
Megérkezésünkkor a gyógyszerészek, a gyógyszertári szakasszisztensek és minden gyógyszertári dolgozó szívélyesen fogadott bennünket. Egy rövid bemutatkozás után belecsöppenhettünk abba a munkába, amit betegként, kívülről nem láthatunk. Betekintést nyerhettünk a gyógyszerek tárolásába, és megtudhattuk, hogy az egyes gyógyszereket milyen körülmények között kell raktározni. Megnézhettük, hogy a helyben készített gyógyszerek elkészítéséhez milyen eszközökre van szükség. A gyógyszerészek segítségével bepillantást nyertünk a reumás panaszokkal küzdő emberek kenőcsének elkészítésébe, majd azok gyógyszeres tégelyekbe való hajszálpontos kimérésébe, ami után felnőtt irányítással segíthettünk azok felcímkézésében.
Egy igazán érdekes kísérletnek is szemtanúi lehettünk, mégpedig annak, hogy az 5 forintos pénzérme ezüst-nitrát oldatba téve, hogyan változik sündisznóvá. Szájtátva figyelte minden kisgyermek, sőt, még az őket kísérő pedagógusok is.
A látogatás fénypontja annak a robotnak a megtekintése volt, ami segíti a gyógyszert kiadó szakasszisztensek munkáját. Lenyűgöző látványt nyújtott számunkra, ahogy a robotkar pillanatok alatt veszi le a polcokról a kért gyógyszereket és adja annak a keze alá, aki éppen elküldte számára az utasítást. Azt is megtudhattuk, sőt láthattuk is, hogy a robot, a számítógépes vezérlés segítségével, maga teszi a megfelelő polcra, annak is a pontos helyére a hiányzó gyógyszereket a dobozon lévő egyedi QR-kód beolvasása után.
Igazán lenyűgöző és nagyon érdekes kalauzolásban volt részünk. Kivétel nélkül mindenki jól érezte magát. A látogatás végén a Jót kívánunk ma neked … kezdetű dalt adtuk ajándékba azoknak, akik a kedvünkben jártak, vagyis a gyógyszertár összes dolgozójának.
Köszönjük szépen ezúton is a lehetőséget, Puskás Henriknek, a gyógyszertár vezetőjének, aki engedélyezte a látogatásunkat. Köszönettel tartozunk a lányának, Puskás Flávia gyógyszerésznőnek, aki végig fogta a kezünket és érdekesebbnél érdekesebb információkkal látott el bennünket. Hálás vagyok a kis tanítványom anyukájának, Bakóné Varga Beatrixnak is, aki közreműködött abban, hogy ez a hospitálás megvalósulhasson.
A program után a Posta épülete felé vettük az irányt, ahol a Református Idősek Otthona lakóira gondolva, az idősek és a posta világnapja tiszteletére a gyermekek által rajzolt és jókívánságokkal teleírt képeslapot adtunk fel az otthon lakóinak, bízva abban, hogy ezzel a nemes gesztussal mi is tudunk egy kis boldogságot csalni az arcukra.
Ezt követően még mindig nem volt vége a délelőtti napirendünknek, hiszen fürge lépteinkkel a Tűzoltóságra siettünk, ahol már vártak bennünket.
A 2.a osztályt Nagy Tamás Mihály címzetes főtörzsőrmester vette a szárnyai alá és mutatta be nekünk a tűzoltóautókat. Háromféle tűzoltóautót nézhettünk meg: l.szer, vízszállító és műszaki mentő. Láthattuk ezeknek a gépjárműveknek a felszereltségét, és megtudhattuk, hogy az egyes eszközöket milyen célra lehet és kell használni. A tűzoltók igen érdekes, ám kevésbé sem veszélytelen munkájáról is sok érdekes információt hallhattunk. Tudomást szereztünk arról, hogy hogyan telik egy tűzoltó napja és ha bevetésre kell menniük, milyen nagyon rövid idő alatt kell a megfelelő védőöltözetet magukra öltve útra készen állniuk.
A tanítványaim igen érdeklődőek voltak, kérdezősködtek, amire mindig mindenki megkapta a kielégítő választ.
A sok érdekesség mellett, mégis talán a legjobb dolog az volt, amikor a tanítványaim beülhettek a nagy, piros tűzoltóautóba és kipróbálhatták azt, hogy milyen tűzoltónak lenni. Természetesen máris kerültek ki leendő tűzoltók azok közül, akiket lenyűgözött a látvány.
Búcsúzáskor a gyermekek kérésére az Itt van Isten köztünk … kezdetű dalt énekeltük el a bennünket vendégül látó egységnek Dráviczki Csaba bácsi irányításával.
Köszönjük a Tűzoltóság dolgozóinak a lehetőséget, Nagy Tamás Mihálynak a tájékoztatást és azt a szeretetteljes hozzáállást, amit felénk közvetített, és köszönettel tartozom tanítványom anyukájának, Ádámné Török Anitának is, aki megszervezte az osztály számára ezt a programot.
Hajdúnánás, 2024. október 18.
Kabainé Bőti Beáta
osztályfőnök











2. b osztály
A 2.B osztály a pályaorientációs nap keretein belül a Winkler Lajos Gyógyszertárba és a Centrum Pékségbe látogatott el. Az osztály túlnyomó többsége még sosem járt a gyógyszertár és a pékség kulisszái mögött.
Nagyon nagy élmény volt a gyógyszertár látogatása. Szeretettel fogadtak bennünket, ahol a gyógyszerész úr bemutatta egy szuszpenziós oldat elkészítésének lépéseit. A gyerekek is segíthették a gyógyszerész munkáját, hiszen az elkészített köhögéscsillapító oldatokat ők címkézhették fel. Ezután a gyógyszerésznő vezetésével megnézhettük az automata gyógyszerkiadó robot működését. Mindannyiunk számára izgalmas és érdekes dolgot láthattunk, ahogyan a számítógépről vezérelt robotkar a megfelelő ablakba helyezi a beteg által kért gyógyszert. Néhány gyerek kedvet kapott és lelkesen jelezte, hogy ő is itt szeretne dolgozni.
Ezután a Centrum Pékség háttérmunkáit tekinthettük meg. A pékség hátsó bejáratához érkezve várt bennünket a tulajdonos. A péküzembe belépve fenséges illatok csapták meg az orrunkat. Első lépésként az üzemben vezetett körbe, majd a dagasztóból kivett kenyértészta formálását mutatta meg a pék a gyerekeknek. Érdekes formázási technikákkal ismerkedhettünk meg. A gyerekek is kipróbálhatták a kenyérformázás praktikáit. A sikeres művelet után a kelesztőbe helyezte a kenyereket. Az előzőlegesen megkelt kenyereket a sütőbe helyezte, ahol a sülési folyamatot nézhettük meg. Az albán pékség egyik jellegzetes tésztáját kinyújtva a levegőben forgatva, pörgetve nyűgözött le bennünket a pék. A cirkuszba is beillő mutatvány után sok gyerek kapott kedvet a pék szakma elsajátításához. Végül a péktulajdonos minden gyereket egy pereccel ajándékozott meg, melyet jóízűen elfogyasztottak.
Nagyon sikeres napot tudhatunk magunk mögött, hiszen eddig csak a cégek kiszolgáló oldalát ismerhettük, most viszont a kulisszák mögé is betekintést nyertünk.
Köszönjük a vállalkozások segítő munkáját és további sikerekben gazdag éveket kívánunk nekik!
Magyarné Kiss Mónika osztályfőnök és a 2. b osztály tanulói













3. a osztály
Jelenleg a pályaorientáció nem jelenik meg önálló tantárgyként az iskolákban, azonban a NAT 2020-ban célként jeleníti meg, hogy a pálya – személyiség kapcsolódása tudatosuljon a gyerekekben, rendelkezzenek munkavállalói ismeretekkel!
Ennek a gondolatmenetnek a fényében szervezzük meg iskolai szinten minden évben a pályaorientációs napot. Ez alkalommal a szülők segítségével valósultak meg a színes, tartalmas programok.
Betekintést nyerhettünk egy forrasztóüzem dolgozóinak tevékenységébe , ahol fizikai munkát végeztek az emberek. A munkafolyamatok , gyártási technológiák ,a csapat munka rejtelmeiről szerezhettünk hasznos információkat. Kalandos utazás volt a látogatásunk, ahol megtapasztalhatták a gyerekek, hogy egy-egy
munkadarab elkészítéséhez sok-sok szorgos kézre van szükség. Fontos, az együttműködés , egymás tisztelete, a pontos munkavégzés és a jó kommunikáció a dolgozók között.
Aztán az utunk a Hajdúnánási Rendőrkapitányságra vezetett. Nagy érdeklődéssel próbálták ki a rendőrautót , a rács mögötti tartózkodást, majd egy előadás részeként mindenki hazavihette a saját ujjlenyomatát , a nyomozó bácsi jóvoltából. Szívélyes fogadtatásban volt részünk, nagyon jól éreztük magunkat és sokakban felmerült már most, hogy szívesen lennének a „rend őrei”. Nem utolsó sorban, kedves ajándékokat kaptak, amelyet még másnap is hoztak az iskolába, annyira megérintette őket a szakma.
Célunk volt most is ,mint mindig, hogy felkészítsük a gyerekeket, a leginkább megfelelő életpálya megtalálására , hogy elegendő információt szolgáltassunk minden évben a munka világáról, illetve az, hogy jobban megismerjék önmagukat, erősségeiket, kialakuljon bennük, milyen irányban szeretnének elindulni , ha eljön az idő és megnyílik előttük a nagy betűs ÉLET útja.
Végezetül egy igét olvastam fel az osztálynak ,amikor visszaértünk az iskolába. Amely azt gondolom útmutatás lehet számukra, akármerre kerülnek is Isten Virágoskertjében: „Bízd az Úrra dolgaidat, akkor teljesülnek szándékaid.” (Példabeszédek 16:3) Az ige magyarázata: Kötelezd el magad amellett, hogy mindent az Úr kedvéért teszel. Ha ezt végigcsinálod, meglátod, ha egyszerűen csak azért dolgozol, hogy Neki adj dicsőséget, messzebbre jutsz, mint ahová a saját terveid valaha is eljuttattak volna.
Feketéné Áfra Piroska
osztályfőnök



3. b osztály
Nagy örömmel jöttek iskolába október 14-én kisdiákjaim, hiszen tanítás nélküli munkanap keretein belül lehetőséget teremtettünk arra, hogy betekintést nyerjenek egy-egy szakma kulisszatitkaiba. Ezzel is koncentráltabb figyelemmel támogatjuk a gyerekekben, az évről évre ismétlődő pályaorientációs programunknak köszönhetően, hogy megismerjenek majd annyi féle szakmát, hogy egyszerűbbé és tudatosabbá váljon számukra a pályaválasztás.
A pályaorientációs nap fantasztikus élményekkel gazdagította a 3. b osztályt. Idén két szakmával is megismerkedhettek a gyerekek. Nagy örömünkre szolgált, hogy a tűzoltók és a könyvtárosok is szívesen mutatták be tevékenységüket.
Szerintem szinte minden gyermeket hívogat a tűzoltó szakma. Aki jó sportoló, szeret mozogni, nagy a testmozgás iránti szeretete, annak meg is van az esélye, hogy ezt a hivatást válassza. Aki tűzoltó szeretne lenni, annak éreznie kell, hogy tényleg ezzel akar foglalkozni. Kell, hogy legyen bennük egy késztetés, hogy segítséget akarnak nyújtani az embereknek. Az alkalmazkodó képesség adja a szakma és az emberek iránti alázatot, ami egy jó tűzoltó legnagyobb érdeme. Fontos, hogy sokan megbecsülik a munkájukat, és hatalmas érzés, amikor sikerül megmenteni valakit egy káreset során. A diákok izgalmas, életkoruknak megfelelő eseteket tudtak meg a tűzoltóktól, de a legnagyobb élményt a tűzoltóautókban eltöltött idő jelentette.
Egy könyvtáros szeret olvasni, ismeri a könyveket, így tud segíteni annak, aki valamilyen témában keres valamit. Egy jó könyvtárosnak képesnek kell lennie fellelni bármilyen információt. Egy jó könyvtáros holtig tanul. Ráadásul a könyvtári munka udvariasságot, figyelmességet, segítőkészséget igényel. A könyvtári foglakozás végén minden tanulóm megtalálta a számára legérdekesebb könyvet, mellyel nem csak a szakmára hívtuk fel a figyelmét, hanem arra a folyamatra is, amely sok-sok olvasással, tudással, bármelyik szakmához elvezet majd a későbbiekben.
Összegzésként elmondható, hogy a nap folyamán a gyerekek megtapasztalhatták, hogy tanulással, kitartással és szorgalommal közelebb lehet jutni álmaikhoz. Az élményekben gazdag napot nagyon hasznosnak találtuk, mely segített is a diákoknak a pályaválasztásban és saját érdeklődési körük felfedezésében.
Tóth Árpádné osztályfőnök









4. a osztály
Iskolánkban október 14-én tartottuk a 2024/2025-ös tanév egy egész délelőttöt átfogó, az iskola minden osztályát érintő pályaorientációs napját. Diákjaink ezen a napon, tanítás nélküli munkanap keretében szakmák és foglalkozások bemutatásával, velük való ismerkedéssel töltötték a napot a tanulók életkori sajátosságainak megfelelően.
Tanulók pályaválasztását, későbbi elhelyezkedését azzal segítjük legjobban, ha lehetőséget biztosítunk nekik arra, hogy közvetlen információkat, benyomásokat, tapasztalatokat szerezzenek a környékbeli üzemekről, az üzemekben folyó munkákról. Erre a legjobb lehetőség az üzemlátogatás.
A 4.a osztálynak az idén – szülői felajánlás keretében – 3 munkahelyet is sikerült meglátogatni: KPM Nánás Műszaki Vizsgaállomás, Kéki-Sánta Autószerviz, és az Olex-97 Kft Elektronikai termékek gyártás részlegét. Ezúton is köszönjük a szíves fogadtatást és a kalauzolást, mind a cégvezetőknek, mind a szülőknek.
Kerékpárral mentünk ki a telephelyekre, nagyszerű élmény volt közösségbe formálódni és egységes láncot alkotni így is a kis tanítványainkkal. Köszönjük
Megismerkedtünk a cégek tevékenységi körével, a többféle munkakörrel, ami biztosítja az eredményes működést. Körbevezettek minket, bemutatták a munkafolyamatokat, a robotok, gépek irányítását, illetve az ehhez tartozó informatikai berendezéseket.
Kérdéseinkre is válaszoltak a működéssel, szervizeléssel, gyártással kapcsolatban: hogyan forrasztják, a sokféle csatlakozót a korszerű gépek segítségével, hogyan folyik a vizsgáztatás egy kamion esetében. Megnézhettük, hogyan szedik szét egy autó motorját.
Egy rendkívül jó hangulatú, élményekben, új ismeretekben gazdag napot tölthettünk el együtt.
Köszönjük Józsi Attilának és Horváth Bence nagypapájának a kísérést.
Barta Enikő of, Józsi Viktória













