Újraalapításának 30. évfordulóját ünnepelte iskolánk

„Légy hű mindhalálig” (Jel 2,10)

A több mint 400 éves református oktatás legújabb fejezete – az 1948-as államosítást követő kényszerű szünet után – a Református Általános Iskola újraalapításával vette kezdetét 1995-ben. Május 17-én erre a nehéz, küzdelmes indulásra, az ezt követő gyarapodásra, fejlődésre, a 30 év áldásaira emlékezve ünnepelt az intézmény.

dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a címben idézett igére felépített prédikációjában beszélt arról, hogy a hitben való hűség hogyan segítette az iskola megmaradását, megerősödését. A visszaemlékezések sorát a gyülekezet lelkipásztora, nt. Gacsályi Gábor nyitotta meg, aki felidézte az iskola visszavételének visszásságait, majd az átélt nehéz időket követő áldásokra irányította az ünneplők figyelmét, ahogyan Vad András, a gyülekezet akkori gondnoka is.

Farkas Ferenc főigazgató „Az Úr csodásan működik..” kezdetű ének sorain végighaladva bontotta ki a 30 év során tapasztalt fejlődést, a legfontosabb változásokat – hálával adózva a mindenkori igazgatóknak. „1995-ben, … amikor az iskola először megnyitotta kapuit, még más világ volt. Más helyszínen, más támogatottság mellett, nagy-nagy nehézségek között, már-már „csodának” nevezhetjük, hogy 14 gyermekkel Fehér Imre volt iskolaigazgatónk vezetésével és Stefán Lajosné elsős tanítóval útjára indult újraalapított református általános iskolánk. … Gacsályi Gábor és Gacsályiné Balla Márta lelkészeink egyengették a hit útján az akkori diákokat, kollégákat. …1998-tól Varga Lajosné igazgató asszony vette át a vezetői feladatokat. Munkássága során a nehézségeken túllendülve „szelek szárnyán suhanva” tovább fejlődött, gyarapodott iskolánk. 2003-at írtunk, amikor az egykori Református Elemi Iskola épületét teljes egészében birtokba vehette a Református Általános Iskola….Az iskola élén Szabóné Marth Éva igazgató asszony folytatta 2004-től a megkezdett munkát. Mindent megtett azért, hogy sok kis elsős diák lépjen be intézményünkbe, az „Aranykapun”, – ahogy ő mondta tanévnyitó beszédében – és szállhassanak be abba a hajóba, amely viszi őket előre a 8 év során. …2018-at írunk, amikor iskolánk új épületszárnyának alapkőletétele megtörténik, de ekkor kötünk testvériskolai megállapodást a magyarlapádi általános iskolával is, óvodánk, pedig 3 csoportos új, korszerű épületben kezdte meg a nevelési évet….2019-ben Biró István Attila veszi át az intézményvezetői feladatokat. 2020-21-ben két ütemben összesen 4 új tanteremmel, nevelői szobával, könyvtárral, ebédlővel, parkosított iskolaudvarral bővülünk. Technikai fejlesztések is megvalósultak az angol, német, technika, informatika szaktantermekben.” Farkas Ferenc 2023 óta vezeti az intézményt, ahol a jövő tanévet, nevelési évet már 350 kisdiák és 193 óvodás kisgyermek kezdi meg, és ahol újabb bővítésre kerül sor a létszám növekedése miatt.

A templomi esemény a megjelenés előtt álló Jubileumi évkönyvről készült bemutató megtekintésével folytatódott. Ezt követően a jubileumra emlékeztető díjak átadására került sor, majd az ünneplő gyülekezet néma felállással fejezte ki tiszteletét az alapító presbitérium már eltávozott tagjainak emléke előtt. Nagy Odett 5. a osztályos tanuló érzelmekre ható, színvonalas előadásban tolmácsolta Reményik Sándor: Templom és iskola című versét.

Az ünneplés az iskola épületében a híres tanárokat megörökítő emléktábla feliratozásának leleplezésével és megkoszorúzásával folytatódott. A táblára három új nevet vésetett az iskola: K. Kiss Gizella (1914-2009) tanár, néprajzi gyűjtő, kórusvezető; Fehér Imre (1930 – 2018) igazgató, presbiter, városi képviselő; Szabóné Marth Éva (1957 – 2020) igazgató, költő, városi képviselő. Ezt követően az aulában az iskola múltját és jelenét bemutató fotókiállítást lehetett megtekinteni, majd mindenki hivatalos volt a szeretetvendégségre. A hálaadó alkalom – a gyerekek óriási örömére – a születésnapi torta megszegésével zárult.

Buczkóné Magi Irén

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük