Timóteus táboraink sorában 2024. július 8-12. között valósult meg a Zöldike Természet – és Környezetismereti tábor, melyen iskolánk 2-4. évfolyamos diákjai közül 20 fő vett részt. Az 5 napos program során igyekeztünk felkelteni a gyerekek érdeklődését a természettudományok és a környezetvédelem iránt. Célunk volt a kisdiákok tudását tovább bővíteni, megismertetni őket a körülöttünk lévő élővilággal, a természet szépségeivel. Az iskolai és terepi foglalkozások kézműves tevékenységekkel egészültek ki, melyen a gyerekek nagy örömmel vettek részt.
A tábor első napján a reggeli Áhítat után ismerkedős játékkal kezdtük a hetet. Ezt követően a hulladék-problémákkal foglalkoztunk. Beszélgettünk a szemét és hulladék közötti különbségekről. Az újrahasználatról és az újrahasznosításról. A szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról. Játszottunk hulladékos BINGO-t, és elhangzottak a hulladékokhoz kapcsolódó találós kérdések is. Beszélgettünk a különböző csomagolóanyag fajtákról, valamint a papír történetéről és a papírgyártás technológiájáról. Kipróbáltuk az újrahasznosítás egy formáját, újrapapírt készítettünk használt tojástartókból. A gyerekek már az előkészítés fázisát is nagyon élvezték, ahol is apró darabokra téptük a tojástartókat és vízbe áztattuk. Néhány óra ázás után botmixerrel tovább pépesítettük, majd jöhetett a merítés folyamata. Száradás után mindenki hazavihetett magával egy-egy újrapapírt, amin kipróbálhatta az írást, rajzolást.
A második napon a Ligetben kirándultunk, ahol megismerkedtünk az ott élő növény- és állatvilággal. Beszéltünk a parkok jelentőségéről, a tó körüli élővilágról. Megtanultuk a fás- és lágy szárú növények jellemzőit, és fajismereti játékok segítségével a gyerekek elsajátították több növény nevét is. Csoportos és páros játékokat is játszottunk, melyek célja az volt, hogy a gyerekek meglássák azt, hogy a természetben minden, mindennel összefügg, és egy pici sérülés is (pl. erdő kivágása) hatást gyakorol a többi élőlényre. A szakmai programok mellett szabad játékra és „vízi csatára” is sor került. Ebéd után az iskolában folytatódott a nap, ahol elkészíthették saját képregényüket is a gyerekek „Béka Réka kalandjai” címmel.
Szerdán az iskolában töltöttük a napot, ahol érdekes és látványos kísérleteket végeztünk, az otthonunkban is fellelhető anyagok és eszközök segítségével. Foglalkoztunk a megújuló energiaforrásokkal, köztük a szélenergiával. A gyerekek elkészíthették saját készítésű szélforgójukat és vidám, színes papírsárkányok is életre keltek kezeik között.
A csütörtöki napon kerékpárjaink segítségével kalandoztunk el a Strand mögötti csónakázó tóhoz. Itt egy kedves szülői felajánlásnak köszönhetően motorcsónakkal járhatták be a gyerekek a tavat. A csónakázás során számos vízi rovart, kétéltűt, madarat láthattak. Miközben váltva csónakáztunk, a parton maradó kisdiákok elkészítették saját festőpalettájukat, melyhez a természet színeit használták fel. Az ebédet már az iskolában fogyasztottuk el. A délután folyamán a hűvös ebédlőben kavicsfestéssel és mikroszkópozással folytatódott a nap. Miközben megfestésre kerültek a szebbnél-szebb kavicsok, a mikroszkóp lencséje alatt kinagyítva láthattuk a lepkék kitinpikkelyes szárnyát, a rovarok összetett szemét és ízelt lábát.
A hét utolsó napját szintén az iskolában töltöttük. Vidám kincskeresővel indult a reggel, ahol is az iskola udvarán cukorkákat rejtettünk el, amit a gyerekeknek kellet megkeresniük. Ezt követően mindenki elkészítette saját emlékpólóját. A pólókra textilfesték segítségével színes levél lenyomatokat készítettek. Az udvaron „vízi csatával” és aszfaltkrétázással folytatódott a nap, ahol elkészült a világ leghosszabb ugróiskolája is. A tábort fagyizással és az emlék kitűzők kiosztásával zártuk.
A gyerekektől és szülőktől kapott visszajelzések alapján a tábori programok jól sikerültek, érdekesek voltak, mindenki jól érezte magát! Hálás szívvel köszönjük mindazok segítségét, akik valamilyen formában hozzájárultak Zöldike táborunk sikeres megvalósításához!
Boros-Kolocsán Tünde és Józsi Viktória táborvezetők