Határtalanul: Kirándulás Felvidéken

A Határtalanul program keretein belül május utolsó hetében 5 napos kiránduláson Szlovákiában, Felvidéken jártunk a hetedik osztállyal. Az indulás napján reggel hét órakor nagyon izgatottak voltunk.  4 órás utazás után érkeztünk meg Komáromba, ahonnan gyalog indultunk át a Barátság hídon Szlovákiába Révkomáromba, ami a szlovákiai magyarság legfontosabb kulturális és politikai központja. Városnézésünk során elsőnek Jókai Mór szobránál emlékeztünk meg az íróról és helyeztük el az emlékezés koszorúját, amit itthon készítettek el a szorgos kezek szalmából. Majd az Európa udvart látogattuk meg, ahol Európa egyes vidékeinek építészeti jellegzetességeibe kaptunk betekintést. Végül idegenvezető segítségével az Öreg várban barangoltunk, ez egy bástya rendszer volt az Oszmán birodalom ellen, amit a 16. században építettek. A kimerítő gyaloglások után a buszunkkal elindultunk Nagymegyerre szállás helyünkre, ahol finom vacsorával vártak minket, majd egy kis shoppingolás után fáradtan foglaltuk el szobáinkat.

Második nap 8:30 kor elfogyasztott reggelink után felvettük hidegcsomagos ebédünket és útnak indultunk Pozsony felé. Pozsony Szlovákia fővárosa és egyben legnagyobb városa. Sok lépcsőt kellett megmásznunk míg felértünk a Pozsonyi várba, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Dunára, Ausztriára és Magyarországra is. A gyönyörű várudvaron és kertben pihentünk meg, majd  az egykori koronázó-templom, a Szent Márton templom látogatói voltunk. A szóban forgó dicső időkre emlékeztet a koronázó korona hasonmása, amely a templomtorony csúcsán látható 85 méteres magasságban. Utunk a Prímás Palotáig vezetett ebben a klasszicista palotában írták alá a Pozsonyi Béke nevű történelmi egyezményt. A Pozsonyi sétatéren találkoztunk egy idegenvezetővel, aki örömmel kalauzolt minket végig a városon. A nagy melegben eléggé elfáradtunk és alig vártuk, hogy visszaérjünk nagymegyeri szállásunkra. A harmadik napunkat Gúta nevű településen kezdtük meg a II. Rákóczi Ferenc magyar nyelvű alapiskolában, ahol Igazgató Úr és pár 9. osztályos diák fogadott bennünket. Megdöbbenve értesültünk, hogy Szlovákiában az általános iskolák 9 évfolyamosak, gyorsan tudatosult bennünk, milyen jó hogy Magyarországon élünk. Igazgató Úr elkísért minket a Gútai hajómalomhoz ami az úszó vízimalom utolsó példánya, és Szlovákia egyetlen hajómalma. A Duna holtágán helyezkedik el a két párhuzamos csónakra felhelyezett, és a parthoz kikötött vízimalom. A diákok ezután elvittek minket egy tanösvényre ahol kiselőadással készültek számunkra. Meglátogattuk még a helyi Katolikus szintén magyar nyelvű iskolát és óvodát, ahol Tóth Árpád Intézményvezető vezényelt minket és beszélt iskolájukról. Búcsúzásunk után ismét buszra szálltunk és a Bős Nagymarosi vízerőmű megtekintése volt a cél, itt megnéztük és megismerkedhettünk a zsilipezés és a vízi energia felhasználásnak lehetőségeiről, érdekes volt látni a nagy hajókat, hogy miként engedik le őket a vízlépcsőn. Utolsó előtti napunkon Somorját vettük elsőként célba, ahol ellátogattunk egy sportkomplexumba, ahol 100 hektáros területen 27 olimpiai sportközpont található. A Duna mellett sétálgattunk, majd  Somorja városában megtekintettük a Református templomot és Mátyás király emlékhelyet is, egy kis vásárlás után buszunkkal elindultunk Dunaszerdahely felé, ahol elsőként a DAC stadionját néztük meg, ahol szuvenírt is lehetett vásárolni. Napunkat a Csallóközi Múzeumban fejeztük be, majd szállásunkat elfoglalva vacsoránkat elfogyasztva, mindenki csomagolt hisz készültünk a holnapi hazatérésünkre. Az utolsó napon még megálltunk egy pillanatra Csicsón ahol a Zichy kastélykertben tettünk sétát. A határt átlépve már Magyarországon Komáromban tettünk látogatást a Monostori erőd rendszerben, ahol rendhagyó történelem óra keretében ismerkedtünk, egy erőd rendeltetésével, lakhelynek kialakított termeivel, istállókkal. Még egy kis vásárlás belefért majd utána elindultunk hazafelé. Az öt napos kirándulásunkat összefoglalva elmondhatjuk nagyon tartalmas, fárasztó napokon vagyunk túl, de megérte, mert megismerkedtünk határon túli magyar gyerekekkel, iskolájukkal, magyar örökségeinkkel és érdekes volt megtapasztalni, hogy milyen magyarnak lenni egy másik országban. Sokat fotóztunk az út során, amit szeretnénk veletek megosztani, fogadjátok sok szeretettel fényképes beszámolónkat is. Fekete Dániel 7. osztályos tanuló

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük